Erik
Al ruim 17 jaren strijden bitcoinminers met elkaar om de zogeheten block reward: het totaal aan transactiekosten én nieuw uitgegeven bitcoin dat naar de vinder van het nieuwste bitcoinblok gaat. De hoogte van die beloning is overigens niet aan hun noeste arbeid gekoppeld. Het aantal geminede BTC blijft een vooraf bepaald uitgifteschema volgen.
Afgelopen maandag werd de 20 miljoenste bitcoin in omloop gebracht. De miningpool Foundry USA was de gelukkige vinder. Dat gebeurde zonder veel ophef. Je zou misschien verwachten dat de eerste sat van de 20 miljoenste bitcoin voor een groot bedrag is geveild.
Maar dan vergeet je dat bitcoin een eigen ‘kalender’ heeft, die belangrijker is dan saaie, ‘wereldse’ ronde getallen. De reden dat er in april 2024 een epic sat werd geveild voor 2 miljoen dollar, is dat deze in het eerste block zat na de vierde halving. Dát doet er toe in de ogen van collectors.
INSIGHT: Bitcoin’s total supply has now reached 20 million.
— CoinDesk (@CoinDesk) March 9, 2026
It will take another 114 years before the final 1 million BTC are fully mined.
(h/t @glassnode) pic.twitter.com/NvPdhgNKYn
Zeventien jaar dus voor de eerste 20 miljoen en nog zo’n 114 jaar te gaan voor de laatste miljoen. Het laat zien hoe sterk de monetaire inflatie daalt door de halvings. De inflatie van bitcoin is nu gezakt naar onder de 0,82 procent per jaar (164k gedeeld door 20 miljoen nieuwe BTC per jaar). Als je de naar schatting ongeveer 3 miljoen verloren gewaarde BTC van dit aantal aftrekt, zitten we nog boven de 1 procent. Ter vergelijking: bij goud ligt de monetaire inflatie iets onder de 2 procent.

Zoals bekend wordt er nog steeds BTC uitgegeven tot het jaar 2140. Maar alleen de komende tien tot twintig jaar doen er nog echt toe wat deze uitgifte betreft. Kijk maar:
- 2036: Jaarlijkse inflatie zakt naar 0.1%
- Circa 2072: nog maar ongeveer 100 BTC over om te minen.
- Circa 2096: nog maar 1 BTC in totaal over te minen
Dit betekent dat we al heel vlug in een situatie komen dat de inflatie in de praktijk nul is. Bedenk dat er elk jaar BTC ‘uit circulatie wordt genomen’ door bezitters die hun private keys verliezen. Al zijn dat er maar 0,1% per jaar, dan is de inflatie in de praktijk rond 2036 al 0. En na dat jaar negatief.

Een hogere prijs doordat er jaarlijks steeds minder nieuwe bitcoin in omloop wordt gebracht, hoeven we dus niet meer te verwachten. Maar dat er in de komende tientallen jaren nog iets minder dan een miljoen BTC wordt uitgegeven, doet er nog steeds toe om een paar redenen.
Ten eerste omdat het de miners betaalt, die het netwerk beveiligen. Hoewel de uitgifte van 20.500 BTC per jaar tussen 2036 en 2040 niet veel lijkt, kan het nog best aantikken. Een bitcoinkoers van 500 duizend dollar per munt is niet ondenkbaar over tien jaar en zou goed zijn voor een ‘security budget’ van ruim 10 miljard dollar per jaar. Dat zou vergelijkbaar zijn met het huidige beveiligingsbudget. Toch komt er een moment dat de uitgifte niet langer hoog genoeg is om de miners te financieren met vergelijkbare bedragen als nu.
Een andere reden, hoewel minder belangrijk dan vroeger, is de uitgifte van ‘virgin bitcoin’ voor kopers die geen door eerdere transacties ‘besmette’ sats willen. De redenering was: vers geminede bitcoin heeft per definitie geen transactiegeschiedenis en dus niets te verbergen. Maar ETF’s hebben dit probleem anders opgelost. Ze kopen gewoon op de open markt en werken met blockchainanalisten die iedere munt screenen op links met sancties of hacks. Een goedgekeurde coin is daarmee een schone coin.
Het grootste belang van het doorgaan van de uitgifte in steeds kleinere aantallen, is dat bitcoin trouw blijft aan het ontwerp van Satoshi. Het experiment van een monetair systeem dat absolute schaarste ingebouwd heeft, zou zijn unique selling point verliezen als er gemorreld wordt aan het uitgifteschema. Het minen van de laatste fracties van een BTC dient vooral als de bekrachtiging van de continuïteit van die visie.
We gaan het zien (als we lang genoeg leven) of het zich inderdaad op die manier ontvouwt!
Méér Alpha
Ben je Plus-lid? Dan gaan we door met de volgende onderwerpen:
- Wie krijgt de stroom: AI of bitcoin?
- SEC en CFTC sluiten vrede
- De digitale euro krijgt gezelschap