Beluister de aflevering op Spotify | Apple Podcasts | YouTube
TL;DR
- [00:10:00] De rechtbank verklaart Knaken failliet: er ontbreekt €7 miljoen aan klantgelden en een hack uit 2020 blijkt nooit publiek gemaakt.
- [00:57:00] Jack Mallers stapt op als CEO van Twenty One na een koersval van 95% — hij gaat terug naar Strike.
- [01:11:00] Wij zaten in de rechtszaal bij de zaak tussen Lucas Wensing en de AFM over een Nederlandse Bitcoin-beursgang; uitspraak op 8 september.
- [01:40:00] Bert ziet steeds meer signalen dat de bodem van de bearmarkt nabij is, maar geen enkel bewijs-vinkje staat nog op groen.
Twee weken geleden zeiden we nog: blijf bij de feiten rond Knaken, want fraude is niet bewezen. Nu ligt er een vonnis en een gat van €7 miljoen. Tijd om onze scenario's bij te stellen — en dat doen we in deze aflevering grondig, inclusief een schoolreisje naar de rechtbank en het vertrek van Jack Mallers bij Twenty One.
Knaken failliet: €7 miljoen weg en een verzwegen hack
De rechtbank in Rotterdam heeft Knaken Cryptohandel failliet verklaard, op verzoek van het OM. Het echte nieuws: er ontbreekt volgens het OM zo'n €7 miljoen aan klanttegoeden en er loopt een strafrechtelijk onderzoek. Knaken zelf houdt het op €5 tot €5,5 miljoen en wijst naar een hack uit 2020 — die nooit publiek is gemaakt. De rechtbank gaat daar niet in mee: de gestolen bitcoins waren destijds maar €1,5 tot €2 miljoen waard. Bovendien zou er een lening van €2,3 miljoen zijn verstrekt aan een bv van oprichter Ronald Jonkers.
Ons meest waarschijnlijke scenario was steeds: klein bedrijf krijgt geen MiCA-licentie en wikkelt chaotisch af, maar het geld zit veilig in de stichting. Dat scenario kan nu de kast in. Er mist klantgeld, 3.661 actieve klanten kunnen niet bij hun tegoeden en een hack is zes jaar lang verzwegen. Onze oproep blijft: sta je nog bij een exchange zonder MiCA-licentie, stap dan over naar een partij die er wel één heeft.
Jack Mallers stopt als CEO van Twenty One
Precies een jaar na de lancering stapt Jack Mallers op als CEO van Twenty One, het treasury-bedrijf dat met geld van Tether en Bitfinex 43.000 bitcoin op de balans zette. De share price ging in dat jaar van $60 naar $4,50 — 95% door het putje. Toen we hem in Praag hoorden spreken over zijn doodongelukkige quant-vriend op Wall Street, dachten we al: Jack, je beschrijft jezelf. Het treasury-model is de oude wereld met nieuw onderpand: custodians, preferente aandelen, net asset value.
De cynische take: hij vertrekt met zo'n $3 miljoen na een jaar zonder omzet. Terecht punt. Maar dat hij de introspectie toont om te stoppen met iets waar hij niet achter staat en teruggaat naar Strike, kunnen we waarderen.
In de rechtszaal: AMBTS versus de AFM
Bert en Peter zaten deze week in het Paleis van Justitie in Den Haag, bij de zaak tussen AMBTS en de AFM over een Nederlandse Bitcoin-beursgang op Euronext. De kernvraag: is het bedrijf een beleggingsinstelling of een onderneming? De AFM zegt: je hebt €30 miljoen opgehaald en alleen bitcoin gekocht, dus je bent een fonds. Het bedrijf zegt: wij willen ondernemen in het Bitcoin-ecosysteem — Lightning, roll-ups, lending — en het is niet aan de toezichthouder om op de stoel van de ondernemer te zitten.
Wij vonden de AFM niet sterk in de verdediging; er werden zelfs KPI's door elkaar gehaald. De uitspraak volgt op 8 september en is bepalend voor heel Europa. Wij hopen dat ze het mogen gaan proberen — laat de markt maar oordelen.
Marktupdate: ruikt het al naar lente?
We zitten op een interessant punt. Na de capitulatie van februari (van $98.000 naar $60.000) en het cluster van dieptepunten rond $57.700 begin juli, wordt de zone rond $60.000 opvallend goed verdedigd. Voor het eerst zeggen we: dit zou in potentie de bodem van de bearmarkt kunnen zijn. Maar bewijs is er nog niet. Onze checklist voor een nieuwe bull market: een hogere top boven $82.000, een hogere bodem boven $57.000 en een koers boven het 50-weekse gemiddelde rond $86.000. Nul van die vinkjes staan op groen, dus het basisscenario blijft bearmarkt.
Voor de komende weken verwachten we vooral zijwaartse beweging rond $65.000 — het is zomer, de handel is dun. De echt betekenisvolle stappen: naar $45.000 (diepere bearmarkt) of naar $85.000 (bull market in beeld). Een poll van PlanB laat zien dat 60% denkt dat de bodem nog moet komen. Wij houden de signalen van een trendomkeer nauwlettend in de gaten.
Eerste maand voor maar €5! Inclusief de volledige Alpha Markets van Bert, Alpha News van Peter en exclusieve Discord sessies.
Bekijk de actie →
Bookmarks
Bert
- Galaxy lanceert Bitcoin Quantum Readiness Initiative
- FD: “Crypto-ondernemer Lucas Wensing vecht beursgang uit bij de rechter”
Bart
- Doek valt voor Knaken Cryptohandel na ‘onverklaarbaar’ gat in financiën
- I've decided to step down as CEO of Twenty One.
- Decrypt artikel
- Severance package
- Announcing Wavelength: Bitcoin on Easy Mode for Agents and Humans
- Bitmex nokt ermee
- Bert voor het eerst in Satoshi Radio
Peter
- “Bitcoin is weer sneller dan iedereen”
- Dinsdag: Witte Huis akkoord met ethiekpakket
- historic concessions
- Woensdag: Republikeinen bellen met hun achterban om de tekst door te nemen
- Woensdag: Bijgewerkte wettekst wordt gepubliceerd
- details ethiek
- volledige wet
- Woensdag: Zeven pro-crypto Democraten vinden dat de wettekst tekortschiet
- Woensdag: Stop Insider Trading Act aangenomen in het Huis
- Donderdag: Majority leader John Thune wil de wet zo snel mogelijk onder de hamer
- Donderdag: Polymarket-kansen fluctueren, nu weer terug naar <35%
- Donderdag: Onderhandelingen over ethiek- en fraudebepalingen gaan door
- Democraat Mark Warner: I want this done
- S&P lanceert eerste eigen crypto index en bitcoin…
Timestamps
[00:00:00] - Welkom en Podcast Introductie
[00:10:00] - Bookmark van Bart: Doek valt voor Knaken Cryptohandel na ‘onverklaarbaar’ gat in financiën
[00:27:27] - Bookmark van Peter: “Bitcoin is weer sneller dan iedereen”
[00:30:50] - Bookmark van Peter: Do or die voor de Clarity Act
[00:46:00] - Bookmark van Bert: Galaxy lanceert Bitcoin Quantum Readiness Initiative
[00:57:00] - Bookmark van Bart: I've decided to step down as CEO of Twenty One.
[01:06:00] - Bookmark van Peter: S&P lanceert eerste eigen crypto index en bitcoin…
[01:09:00] - Bookmark van Bart: Bitmex nokt ermee
[01:11:00] - Bookmark van Bert: FD: “Crypto-ondernemer Lucas Wensing vecht beursgang uit bij de rechter”
[01:40:00] - Marktupdate